özel güvenlik personeli
FİZİKİ GÜVENLİK

5188 sayılı Özel Güvenlik Yasası'na göre kurulmuş olan firmamız, hem fiziki hem de elektronik güvenlik sistemleri ile işletmelerin, kurum ve kuruluşların, sitelerin güvenliğini sağlamaktadır. Firmamız; İçişleri Bakanlığı'ndan Özel Güvenlik Şirketi Yetki belgelerine sahip bir kuruluştur.
MTG LTD. ŞTİ.; 20 yıllık birikimi ile fiziki olusumunu tamamlamis ve Gebze merkezinde hizmet veren köklü bir kurulustur.
Güvenlik personellerimiz, görevinde uzman ve tecrübeli güvenlik koordinatörlerimizce sık sık denetlenmektedir. Denetlemelerimiz her kontrol kabinine konulan “güvenlik kontrol defteri” vasıtasıyla ve aynı zamanda AKILLI KALEM TUR KONTROL SİSTEMİ ile raporlanmak suretiyle tarafınızca da takip edilebilmektedir.

 • 11 Haziran 2004 tarihinde TBMM'de kabul edilen 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine dair kanun ile ilgili bazı yanlış bilgiler tarafımızca tespit edilmiştir. Bu nedenle, müşterilerimizi aydınlatmak için tespit ettiğimiz hususlar ve firmamız MTG Özel Güvenlik hakkında genel bilgileri özetle takdim ediyoruz.
 • Çalıştırmak istediğiniz güvenlik görevlisi sayısında "minimum şu kadar olmalıdır" şeklinde bir zorlama yoktur.
 • Çalıştırmak istediğiniz güvenlik görevlisi sayısının azami miktarda sınırlaması vardır.
 • Güvenlik görevlisi çalıştırıyor veya çalıştırmak istiyorsanız bu işi kendi bünyenizde de yapabilir veya güvenlik şirketinden hizmet satın almak yoluyla da gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yasa gereği hem kurum, kuruluş ve işletmelerin hem de güvenlik elemanı olarak çalışan personelin yerine getirmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar;
  * Güvenlik görevlisi çalıştırıyor veya çalıştırmak istiyorsanız, yasa gereği bağlı bulunduğu Valilikten "Özel Güvenlik Görevlisi Çalıştırma Belgesi" alınması zorunludur.
  * Bu iş için şirketinizle ilgili bazı bilgiler içeren evrakları bir dilekçeyle birlikte Valiliğe ulaştırmanız ve her ay toplanan "İl Güvenlik Komisyonu"ndan onay almalısınız.
  * Bu onay belgesi ile firma durumuna göre çalışabileceği güvenlik görevlisinin azami miktarına ve silahlı veya silahsız olup olmamasına karar verilmektedir.
 • 5188 sayılı yasa kapsamında uygulanacak cezai müeyyideler 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren yürürlüktedir. Uygulanacak cezalar :
  * Valilikten Özel Güvenlik Çalıştırma Yetki Belgesi almadan danışma, bekçi, kapıcı v.s. gibi her ne ad altında olursa olsun özel güvenlik görevlisi istihdam eden firma yöneticilerine 6 aya kadar hapis ve 6.600 tl. ağır para cezası,
  * Çalışma izni verilmeyen kişileri özel güvenlik görevlisi olarak istihdam eden firmalara çalıştırdıkları her kişi için 3.300 tl. ağır para cezasıdır. (Tüm cezalar her yıl belirli oranda artmaktadır.)